Tartalom:

Ki kaphat anyatejet tb támogatással?
Hogyan vehető igénybe az anyatejhez járó tb támogatás?
Hogy történik az anyatejhez nyújtott társadalombiztosítási támogatás elszámolása?
Hogyan vehető igénybe a tápszerhez járó tb támogatás?
Nyomtatványok
Jogszabályok

Ki kaphat anyatejet tb támogatással?

Az anyatej ellátás az egészségbiztosítás természetbeni ellátása, a csecsemőnek járó egészségügyi szolgáltatás. A baba a fekvőbeteg gyógyintézeti kezelése alatt, illetve a járóbetegként ellátott csecsemő is jogosult a társadalombiztosítási támogatással nyújtott anyatejre, a következőkben részletezett feltételek teljesülése esetén.

Az egészségbiztosítás keretében akkor jogosult a csecsemő az anyatej ellátásra, ha az anya saját tejével nem tudja táplálni és a baba koraszülött, vagy kis súlyú – 2500 g testsúly alatti – újszülött.

Az érett újszülött és a csecsemő akkor jogosult a támogatott anyatej ellátásra, ha súlyos táplálkozási allergiában, felszívódási zavarban, vagy hasműtéttel járó fejlődési rendellenességben szenved és az anya nem tudja őt saját tejével táplálni.

Az a csecsemő is jogosult a támogatott anyatej ellátásra, akinek az anyja

  • fizikailag alkalmatlan az anyatejjel való táplálásra,
  • olyan fertőző betegségben vagy mérgezésben szenved, amely a csecsemő egészségét veszélyezteti,
  • olyan gyógyszert szed, amely szedése a szoptatás időszakában ellenjavallt,
  • súlyos, gyakori tudatvesztéssel járó állapotban van,
  • pszichés állapota a szoptatást lehetetlenné teszi,
  • a szoptatás időszakában meghalt, vagy
  • a gyermeket elhagyta.

Fenti esetekben a csecsemő 8 hónapos koráig a súlyától függetlenül a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátása során, továbbá járóbeteg-szakellátása során a gyermekgyógyász szakorvos, illetve a házi(gyermek)orvos rendelése alapján jogosult a térítésmentes anyatejellátásra.

Hogyan vehető igénybe az anyatejhez járó tb támogatás?

Az anyatej társadalombiztosítási támogatással akkor vehető igénybe, ha azt a rendelésre jogosult orvos vényen rendeli a csecsemő részére. A vényen a rendelés jogcíméhez az „Eü kiemelt” jogcímet kell megjelölni. Egy vényen egyszerre a csecsemő táplálásához a vény kiállítása szerinti hónapra elegendő anyatejet lehet rendelni.

Anyatej rendelésére az egészségbiztosítóval gyógyszerrendelésre jogosító szerződést kötött, a csecsemőt kezelő háziorvos, házi gyermekorvos jogosult.

A járóbeteg-ellátás során rendelt anyatejet az anyatejgyűjtő állomásokon, illetve az anyatejet adományozó személytől közvetlenül is igénybe lehet venni.

Az anyatejet adományozó személynek igazolnia kell a közegészségügyi feltételeknek való megfelelését. Ezt az igazolást az anyatejet adományozó anyuka háziorvosa, a gyermekorvos vagy a körzeti védőnő állítja ki. Az anyatejet adományozó nők életkoruktól függetlenül, térítésmentesen vehetik igénybe az anyatej adományozás feltételeként, járványügyi érdekből kötelezően végzendő szűrővizsgálatokat.

Anyatejet adományozó személyenként a tárgyhónapra társadalombiztosítási támogatással rendelt elszámolásra benyújtott anyatej mennyisége nem haladhatja meg a napi 800 ml-t.

A támogatással igénybe vett, illetve leadott anyatej mennyiségét az ún. átadás-átvételi nyilatkozat igazolja, amelyet az anyatejet adó és az átvevő személy is aláír.

Aki az anyatejet nem közvetlenül az anyatejet adományozó személytől, hanem az anyatejgyűjtő állomáson veszi át, akkor az anyatejet átvevő személynek egy átvételi nyilatkozat elnevezésű nyomtatványon aláírásával kell igazolnia az átvett anyatej mennyiségét.

Mindkét nyilatkozatra a társadalombiztosítási támogatás elszámolásához van szükség.

Hogy történik az anyatejhez nyújtott társadalombiztosítási támogatás elszámolása?

Az anyatej társadalombiztosítási támogatás alapját képező literenkénti ára 2.700,- Ft.

A járóbeteg-ellátás keretében társadalombiztosítási támogatással rendelt anyatej támogatásának elszámolására az anyatejgyűjtő állomások, valamint a háziorvos, a házi gyermekorvos vagy a körzeti védőnő igazolása alapján az anyatejet adományozó személyek közvetlenül jogosultak.

Az elszámolási időszak a tárgyhónap első napjától a tárgyhónap utolsó napjáig tart.

Az elszámolásra jogosultaknak (anyatejgyűjtő állomások, valamint anyatejet adományozó személyek) a NEAK honlapján megtalálható elszámolást a tárgyhónapot követő 8 napon belül kell benyújtani a megyeszékhelyen működő járási hivatalnál, illetve Pest megye és a főváros esetén Budapest Főváros Kormányhivatala XIII. Kerületi Hivatalához - 2020. március 1-jétől pedig az illetékes fővárosi és megyei kormányhivatalhoz - nyújtható be.

A legközelebbi kormányhivatal járási hivatala elérhetőségének megadásához kérjük, adja meg lakóhelyének, vagy tartózkodási helyének irányítószámáta:

Az elszámoláshoz az alábbi dokumentumok csatolása szükséges:

1. Anyatejgyűjtő állomások esetében:

  • tárgyhónapban átvett vények;
  • a vény alapján tárgyhónapban átadott anyatej mennyiségét tartalmazó, az anyatejet átvevő aláírásával hitelesített átvételi nyilatkozat

2. Anyatejet adományozó személyek esetében:

  • tárgyhónapban átvett vények;
  • a vény alapján tárgyhónapban átadott anyatej mennyiségét tartalmazó, az anyatejet átadó és átvevő aláírásával hitelesített átvételi nyilatkozat (a nyilatkozaton az illetékes háziorvos, a házi gyermekorvos vagy a védőnő igazolja, hogy az anyatej adományozója a rávonatkozó közegészségügyi feltételeknek való megfelelését hitelt érdemlően igazolta).

A tárgyhónapra az átvételi nyilatkozatokban meghatározott és a vényen rendelt mennyiségű anyatej számolható el, azonban az anyatejet adományozó személyenként a tárgyhónapra társadalombiztosítási támogatással rendelt, elszámolásra benyújtott anyatej mennyisége nem haladhatja meg a napi 800 millilitert.

Hogyan vehető igénybe a tápszerhez járó tb támogatás?

A babák részére a társadalombiztosítási támogatással felírható tápszer ún. különleges táplálkozási célú élelmiszernek minősül. Egészséges csecsemők esetében az anyatej helyettesítésére, illetve az anyatej mellett, annak kiegészítésére szolgál, nem egészséges csecsemők esetében pedig speciális – gyógyászati célra szánt – tápszer alkalmazható.

Az anyatej-helyettesítő tápszer: olyan különleges táplálkozási célú élelmiszer, amely önmagában kielégíti a csecsemők tápanyagszükségletét a születést követő első hónapokban, a megfelelő kiegészítő táplálás bevezetéséig;

Az anyatej-kiegészítő tápszer: olyan különleges táplálkozási célú élelmiszer, amely csecsemők táplálására szolgál a megfelelő kiegészítő táplálás bevezetésekor, és amely a fő folyadékelemet alkotja ezen csecsemők fokozatosan változatosabbá váló étrendjében;

A speciális tápszer vagy élelmiszer: a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt, valamint testtömeg-szabályozás céljára szolgáló teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszer, amely megfelel az Európai Unió vonatkozó irányelveinek. A speciális tápszereknek vagy élelmiszereknek három fajtáját különböztetjük meg:
a) állandó tápanyagtartalmú, a tápanyagtartalom szempontjából teljes értékű élelmiszerek, amelyek a gyártó utasítása szerint használva azok számára, akiknek szánják, egyedüli tápanyagforrást is képezhetnek;
b) tápanyagtartalom szempontjából teljes értékű élelmiszerek, meghatározott betegséghez, rendellenességhez vagy egészségügyi állapothoz igazított tápanyag-összetétellel, amelyek a gyártó utasítása szerint használva a rászoruló személyek egyedüli tápanyagforrását képezhetik;
c) állandó tápanyagtartalmú, a betegséghez, rendellenességhez vagy egészségi állapothoz igazított tápanyag-összetételű, tápanyagtartalom szempontjából nem teljes értékű élelmiszerek, amelyek nem szolgálhatnak a táplálásra szoruló személy kizárólagos tápanyagforrásául.

A tápszer árához nyújtott támogatásra akkor jogosult a csecsemő, ha – a társadalombiztosítási támogatással rendelésre jogosult – orvos a szakmai szabályok szerint vényen rendeli (felírja) a tápszert. Nem minden tápszer árához jár támogatás, hanem – a gyógyszerek támogatásához hasonlóan – csak azokhoz, amelyeket a NEAK a társadalombiztosítási támogatásba befogadott.

Az egyébként támogatással nem rendelhető, de különleges táplálkozási igényt kielégítőnek minősülő tápszer árához az egészségbiztosító méltányosságból támogatást nyújthat, melynek módjáról a gyógyszerek egyedi támogatásáról szóló tájékoztatóban található bővebb felvilágosítás.

Nyomtatványok

Jogszabályok